Кафедра астрофізики

 • Про кафедру
 • Співробітники
 • Навчальні дисципліни
 • Викладацький розклад
 • Методичні матеріали
 • Дослідження
 • Новини
 • Оголошення

Кафедра астрофізики фізичного факультету Львівського Національного університету імені Івана Франка відновлена у 1996 році. Однак історично своїм корінням вона сягає другої половини 19 століття, коли Міністерство у справах освіти Австро-угорської монархії, до якої у той час належав Львів, дозволило відкрити у Львівському університеті кафедру астрономії і затвердило доктора В.Ляску першим її завідувачем. З 1900 року по 1930 рік кафедрою завідував всесвітньо відомий астроном – професор М.Ернст.

XX століття ознаменувалось надзвичайно бурхливим розвитком фізики в цілому і астрофізики зокрема. Внаслідок цього астрономічна картина світу збагатилась новими, незвичайними уявленнями, наприклад, про чотиривимірний простір-час, про грандіозні масштаби нашого Всесвіту та історію його розвитку, про існування мільйонів галактик і незвичайних астрофізичних об’єктів, таких, як чорні діри і квазари. Значно змінилась технологічна база астрономії, яка стала всехвильовою. Тепер астрономічні дослідження проводяться з використанням не тільки наземних оптичних, але й підземних, підводних, космічних, радіо-, інфра-, ультра-, рентгенівських-, гама-, нейтринних- телескопів відповідно, з використанням найсучаснішої комп’ютерної техніки і новітніх технологій. Часово-просторові та енергетичні діапазони фізичних умов, в яких знаходяться астрофізичні об’єкти, не можуть бути відтворені в земних лабораторних умовах, тому астрофізичні дослідження відіграють виключну роль в розвитку сучасної фундаментальної фізики.

На кафедрі відкрито аспірантуру за спеціальністю 01.03.02 – «астрофізика і радіоастрономія».

З 1997 року при кафедрі працює Львівське астрономічне товариство чисельністю 35 чоловік, яке об’єднує зусилля науковців та аматорів з метою популяризації астрономічних знань.

Кафедра – член Української астрономічної асоціації – співпрацює з астрономічними науковими закладами України ( Головна астрономічна обсерваторія НАН України, Одеське астрономічне товариство), Польщі та Австрії. Є спільні публікації з зарубіжними вченими, наукове стажування.

Кафедра проводить наукові конференції «Вибрані проблеми астрономії та астрофізики», присвячені пам’яті відомого астрофізика Б.Т.Бабія, у яких беруть участь українські та зарубіжні вчені. Перша конференція відбулася у жовтні 1996 р.

 

Співробітники

завідувач кафедриМЕЛЕХ Богдан Ярославовичзавідувач кафедри
професорВАВРУХ Маркіян Васильовичпрофесор
професорНОВОСЯДЛИЙ Богдан Степановичпрофесор
доцентГАВРИЛОВА Наталя Вікторівнадоцент
доцентСМЕРЕЧИНСЬКИЙ Святослав Всеволодовичдоцент
доцентСТЕЛЬМАХ Оксана Миколаївнадоцент
доцентТИШКО Нестор Любомировичдоцент
асистентКОШМАК Ігор Олександровичасистент
інженер 1 категоріїВОРОБЕЦЬ Надія Казимирівнаінженер 1 категорії
старший лаборантМЕЛЕХ Руслана Ярославівнастарший лаборант
аспірантБУГАЄНКО Олег Сергійовичаспірант
аспірантБУФАН Юрій Ярославовичаспірант
аспірантДЗІКОВСЬКИЙ Дмитро Володимировичаспірант
аспірантНЕОМЕНКО Роман Германовичаспірант
аспірантПРИСЯЖНИЙ Андрій Ігоровичаспірант

1 курс

2 курс

3 курс

4 курс

5 курс

6 курс

Викладацький розкладМетодичні матеріали

Навчальні посібники:

В. В. Головатий, Б. Я. Мелех, Н. В. Гаврилова. Фізика світіння газових туманностей. — Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2013. — 130 с.

Лабораторні практикуми:

Уклала Л. Янків-Вітковська. Сферична астрономія: методичні рекомендації. — Львів: Вид. центр ЛНУ імені Івана Франка, 2001. — 40 с.

Уклала Л. Янків-Вітковська. Теоретична астрофізика: методичні рекомендації. — Львів: Вид. центр ЛНУ імені Івана Франка, 2001. — 46 с.

В. В. Головатий, Б. Я. Мелех, Н. В. Гаврилова. Фізика газових туманностей. Лабораторний практикум. — Львів: Вид. центр ЛНУ імені Івана Франка, 2006. — 78 с.

Корисними для навчальної роботи також є:

В.В. Головатий, Ю.Ф. Мальков. Современная фотоионизационная модель свечения планетарной туманности. Краткое описание. — Київ, 1991. — 41 с.

Дослідження

Основні напрями наукової діяльності кафедри:

 • Діагностика та моделювання світіння небулярних середовищ (планетарні туманності, зони HII, дифузний іонізований газ навколо областей з активним зореутворенням)
 • Внутрішня структура компактних астрофізичних об’єктів (білих карликів та нейтронних зір)
 • Структура та еволюція Всесвіту
 • Зоряні атмосфери

Графік проведення Днів науки в 2017/18 навчальному році

31.10.2017 | 16:54

17 грудня 2017 року (відповідальні – кафедра експериментальної фізики і кафедра фізики металів)
25 лютого 2018 року (відповідальні – кафедра теоретичної фізики і кафедра астрофізики)
22 квітня 2018 року (відповідальні – кафедра загальної фізики і кафедра фізики твердого тіла)

Читати »

До уваги майбутніх Абітурієнтів 2018 року!

10.10.2017 | 15:32

Кафедра астрофізики фізичного факультету має намір запропонувати набір студентів І курсу в окрему групу за спеціалізацією “Комп’ютерні технології в астрофізиці” у межах спеціальності 104 “Фізика та астрономія”. Наукові інтереси викладачів кафедри пов’язані з комп’ютерним моделюванням астрофізичних процесів на різних просторово-часових масштабах (див. http://physics.lnu.edu.ua/about/departments/pro-kafedru-astrofizyky), а також з обробкою даних астрономічних спостережень. Завідувач кафедри брав участь у розробці програмного забезпечення для лазерно-локаційної станції Астрономічної обсерваторії. Таким чином кафедра має достатній досвід та базу для підготовки студентів за вищезгаданою спеціалізацією. Кафедра тісно співпрацює...

Читати »

Підсумки FNMA’2017 і PDS’2017

05.10.2017 | 19:10

Об’єднана конференція «Функціональні та наноструктуровані матеріали» і «Фізика невпорядкованих систем» тривала 5 днів, з них два дні у Львові (з 25 по 26 вересня) і три дні в Яремче (з 27 по 29 вересня)
В роботі конференції прийняло участь близько 250 науковців з України, Республіки Польща, Австрії, Мальти, Греції, Вірменії, Франції, Великої Британії, ОАЕ, Чеської Республіки, Словацької Республіки, Німеччини, Фінляндії, Китаю, Естонії, Нідерландів.
Заслухано 28 пленарних доповідей і 53 стендові доповіді, обліковано 114 абстратктів.
Публікація статтей планується у Materials Science-Poland

Читати »

Вітаємо всіх Першокурсників Фізичного факультету!

05.09.2017 | 19:46

Вітаємо всіх Першокурсників Фізичного факультету! Ви приєдналися до людей, які професійно цікавляться таємницями Всесвіту! Старайтесь бути гідними представниками цієї елітарної частини Людства, а ми Вам допоможемо на Вашому професійному шляху!

Читати »

Оголошення

До уваги майбутніх Абітурієнтів 2018 року!

Кафедра астрофізики фізичного факультету має намір запропонувати набір студентів І курсу в окрему групу за спеціалізацією “Комп’ютерні технології в астрофізиці” у межах спеціальності 104 “Фізика та астрономія”. Наукові інтереси викладачів кафедри пов’язані з комп’ютерним моделюванням астрофізичних процесів на різних просторово-часових масштабах (див. http://physics.lnu.edu.ua/about/departments/pro-kafedru-astrofizyky), а також з обробкою даних астрономічних спостережень. Завідувач кафедри брав участь у розробці програмного забезпечення для лазерно-локаційної станції Астрономічної обсерваторії. Таким чином кафедра має достатній досвід та базу для підготовки студентів за вищезгаданою спеціалізацією. Кафедра тісно співпрацює з Астрономічною обсерваторією Університету, Головною астрономічною обсерваторією НАН України та іншими установами України. Небулярна група кафедри має тісну наукову співпрацю з Інститутом астрофізики Віденського університету (Австрія) та з Центром Астрономії ім. Миколи Коперника у м.Торунь (Польща). У цьому році розпочалася активна співпраця кафедри астрофізики з Вігорлатською астрономічною обсерваторією (Словаччина). Студенти-астрономи та аспіранти беруть участь у наукових проектах та програмах обміну з Республікою Польща. Випускників магістратури та бакалаврів запрошують до навчання в аспірантурах (PhD-студії) університетів України та Польщі. Методи комп’ютерного моделювання, програмування мікроконтролерів та робота з портами вводу-виводу, яких навчатимуть за цією спеціалізацією, можна застосовувати в багатьох інших (неастрофізичних) задачах, що зробить випускників за цією спеціалізацією затребуваними в ІТ-сфері. Чи є серед Вас, шановні майбутні Абітурієнти 2018 року, ті, кого ця спеціалізація зацікавила, і хто хотів би (у разі успішної здачі ЗНО) подати заяву під першим пріоритетом на цю спеціалізацію? Якщо так, то просимо написати про це, а також у довільній формі про коло своїх інтересів (чому вас цікавить програмування та астрофізика) на E-Mail завідувача кафедри астрофізики Мелеха Богдана Ярославовича ( bmelekh@gmail.com ). У випадку відкриття набору на вищезгадану спеціалізацію та якщо набереться >= 10 майбутніх абітурієнтів 2018р., які бажатимуть навчатись за цією спеціалізацію, кафедра організує для них (за бажанням) безкоштовні курси з підготовки до ЗНО з фізики та математики. Просимо дати відповідь якнайшвидше (Ваші голоси будуть вагомою підставою для відкриття набору на навчання за такою спеціалізацією)!