Кафедра астрофізики

 • Про кафедру
 • Співробітники
 • Навчальні дисципліни
 • Викладацький розклад
 • Методичні матеріали
 • Дослідження
 • Новини
 • Оголошення

Кафедра астрофізики фізичного факультету Львівського Національного університету імені Івана Франка відновлена у 1996 році. Однак історично своїм корінням вона сягає другої половини 19 століття, коли Міністерство у справах освіти Австро-угорської монархії, до якої у той час належав Львів, дозволило відкрити у Львівському університеті кафедру астрономії і затвердило доктора В.Ляску першим її завідувачем. З 1900 року по 1930 рік кафедрою завідував всесвітньо відомий астроном – професор М.Ернст.

XX століття ознаменувалось надзвичайно бурхливим розвитком фізики в цілому і астрофізики зокрема. Внаслідок цього астрономічна картина світу збагатилась новими, незвичайними уявленнями, наприклад, про чотиривимірний простір-час, про грандіозні масштаби нашого Всесвіту та історію його розвитку, про існування мільйонів галактик і незвичайних астрофізичних об’єктів, таких, як чорні діри і квазари. Значно змінилась технологічна база астрономії, яка стала всехвильовою. Тепер астрономічні дослідження проводяться з використанням не тільки наземних оптичних, але й підземних, підводних, космічних, радіо-, інфра-, ультра-, рентгенівських-, гама-, нейтринних- телескопів відповідно, з використанням найсучаснішої комп’ютерної техніки і новітніх технологій. Часово-просторові та енергетичні діапазони фізичних умов, в яких знаходяться астрофізичні об’єкти, не можуть бути відтворені в земних лабораторних умовах, тому астрофізичні дослідження відіграють виключну роль в розвитку сучасної фундаментальної фізики.

На кафедрі відкрито аспірантуру за спеціальністю 01.03.02 – «астрофізика і радіоастрономія».

З 1997 року при кафедрі працює Львівське астрономічне товариство чисельністю 35 чоловік, яке об’єднує зусилля науковців та аматорів з метою популяризації астрономічних знань.

Основні напрямки наукової діяльності кафедри:

  • Комп’ютерне моделювання перенесення випромінювання в астрофізичних середовищах;
  • Моделювання світіння галактик з активним зореутворенням на основі хемодинамічних симуляцій їх еволюції;
  • Дослідження білих карликів, нейтронних зір і чорних дір;
  • Дослідження внутрішньої будови зір;
  • Дослідження фізичних характеристик та хімічного складу газопилових туманностей;
  • Екзопланети та планетні системи навколо інших зір;
  • Космологія та великомасштабна структура Всесвіту;
  • Лазерна локація та фотометрія штучних супутників.

Кафедра – член Української астрономічної асоціації – співпрацює з астрономічними науковими закладами України ( Головна астрономічна обсерваторія НАН України, Одеське астрономічне товариство), Польщі та Австрії. Є спільні публікації з зарубіжними вченими, наукове стажування.

Кафедра проводить наукові конференції «Вибрані проблеми астрономії та астрофізики», присвячені пам’яті відомого астрофізика Б.Т.Бабія, у яких беруть участь українські та зарубіжні вчені. Перша конференція відбулася у жовтні 1996 р.

 

Співробітники

завідувачМЕЛЕХ Богдан Ярославовичзавідувач
професорВАВРУХ Маркіян Васильовичпрофесор
професорНОВОСЯДЛИЙ Богдан Степановичпрофесор
доцентГАВРИЛОВА Наталя Вікторівнадоцент
доцентСМЕРЕЧИНСЬКИЙ Святослав Всеволодовичдоцент
доцентСТЕЛЬМАХ Оксана Миколаївнадоцент
доцентТИШКО Нестор Любомировичдоцент
асистентКОШМАК Ігор Олександровичасистент
інженер 1 категоріїВОРОБЕЦЬ Надія Казимирівнаінженер 1 категорії
старший лаборантМЕЛЕХ Руслана Ярославівнастарший лаборант

1 курс

2 курс

3 курс

4 курс

5 курс

6 курс

Викладацький розкладМетодичні матеріали

Навчальні посібники:

В. В. Головатий, Б. Я. Мелех, Н. В. Гаврилова. Фізика світіння газових туманностей. — Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2013. — 130 с.

Лабораторні практикуми:

Уклала Л. Янків-Вітковська. Сферична астрономія: методичні рекомендації. — Львів: Вид. центр ЛНУ імені Івана Франка, 2001. — 40 с.

Уклала Л. Янків-Вітковська. Теоретична астрофізика: методичні рекомендації. — Львів: Вид. центр ЛНУ імені Івана Франка, 2001. — 46 с.

В. В. Головатий, Б. Я. Мелех, Н. В. Гаврилова. Фізика газових туманностей. Лабораторний практикум. — Львів: Вид. центр ЛНУ імені Івана Франка, 2006. — 78 с.

Корисними для навчальної роботи також є:

В.В. Головатий, Ю.Ф. Мальков. Современная фотоионизационная модель свечения планетарной туманности. Краткое описание. — Київ, 1991. — 41 с.

Дослідження

 • небулярна астрофізика;
 • дослідження білих карликів, нейтронних зір та чорних дір;
 • космологія та великомасштабна структура Всесвіту;
 • астрофізика високих енергій.

Вибіркові дисципліни для студентів І курсу фізичного факультету

02.03.2017 | 00:38

Яку вибіркову дисципліну обереш ти?
Зайди на сайт вибіркових дисциплін за адресою 194.44.198.79 та обери для вивчення дисципліни з переліку запропонованих. Зроби свій вибір!
При першому вході в систему вільного вибору дисциплін студент (денної/заочної форми навчання) у блоці Дисципліни має можливість ознайомитися з переліком вибіркових дисциплін, визначених за семестрами,  їх описом та подати адресу своєї електронної пошти для зворотного зв’язку. Після ознайомлення обрати одну вибіркову дисципліну з пропонованого переліку на 3 семестр та одну дисципліну на 4 семестр 2017/2018 навчального року.
Обсяг кожної вибіркової...

Читати »

ЕВРИКА-2017

21.02.2017 | 13:26

16-18 травня 2017 року відбудеться Міжнародна наукова конференція студентів і молодих науковців з теоретичної та експериментальної фізики ЕВРИКА-2017

Читати »

Звернення учасників Круглого столу до МОН України

21.12.2016 | 09:48

27.11.2016 на Фізичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка спільно з Львівським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти та навчально-методичним центром освіти м. Львова було проведено КРУГЛИЙ СТІЛ з вчителями фізики та астрономії на тему «Шкільна реформа: що зміниться?»
За результатами круглого столу було прийнято Звернення до Міністерства освіти та науки України

Читати »

Нова спеціалізація “КОМП’ЮТЕРНА ФІЗИКА”

17.05.2016 | 14:44

У межах спеціальності “Фізика та астрономія” відкрито
спеціалізацію “Комп’ютерна фізика”.
Зокрема для студентів спеціалізації “Комп’ютерна фізика”
починаючи з ІІІ курсу будуть читатися дисципліни:

Програмування (C++ та інші)
Програмування в середовищі Linux
Чисельні методи
Комп’ютерні вимірювання. Мікроконроллери
Комп’ютерне моделювання фізичних процесів

Читати »

Оголошення

Summer program for students.

For our advanced and talented undergraduate students interested in astrophysics or physics. If you want to participate in 4-week-long summer research project in Torun, then, please, contact chief of Astrophysics Department (Dr. Bohdan Melekh) asap.
http://www.ca.umk.pl/taps2017/