Щерба Іван Дмитрович

Народився 27.11.1950 в селі Зимна Вода Пустомитівського району Львівської області. Кандидат фізико-математичних наук (Рентгенівські спектри та електронна будова подвійних галідів, 1981), старший науковий співробітник (1991), доктор фізико-математичних наук (Рентгенівські спектри, електронна структура та хімічний зв’язок нових потрійних сполук на основі перехідних елементів, 1993), професор (2012).

Закінчив фізичний факультет Львівського державного університету (1972), докторантуру (1993). У 1976–1981 р. старший інженер, 1981–1998 р. старший науковий співробітник кафедри рентгенометлофізики Львівського університету. В період 1984-1985 р. проходив наукове стажування в Югославії. В 1998–2001 р. доцент, з 2001 р. – професор кафедри фізики металів Львівського національного університету імені Івана Франка.

Наукові інтереси: високоенергетична рентгенофотоелектронна та емісійна спектроскопія потрійних інтерметалічних сполук на основі d– та f-металів; LІІІ-абсорбційна спектроскопія сполук з валентно-нестабільними іонами церію та ітербію; зонна структура оксидних сполук зі структурою гранату.

Опублікував понад 160 наукових праць у фахових журналах, в тому числі три монографії та навчальний підручник(українською та англійською мовами). Брав участь у роботі 75 Міжнародних наукових конференціях у США, Австрії, Бельгії, Німеччині, Франції та інших країнах.

Член двох спеціалізованих Вчених Рад зі захисту докторських дисертацій: при ЛНУ імені Івана Франка та при Інституті фізики конденсованих систем НАНУ. Підготував двох кандидатів наук. Член Наукового товариства імені Тараса Шевченка, Українського фізичного та Польського синхротронного товариств. Член двох редколегій фізичних журналів.

Активний сподвижник етнічного відродження Лемківщини (тепер Польща), звідки родом його батьки. Голова Світової Федерації Українських Лемківських Об’єднань (СФУЛО) (2002-2007), організатор п’яти Міжнародних наукових конференцій та трьох Конгресів СФУЛО. Редактор 15 книг та автор понад 50 публікацій на лемківську тематику. Депутат Пустомитівської районної Ради двох демократичних скликань.

За значний внесок у зміцненні міжетнічних відносин в Україні та за її межами, за активну участь у розбудові демократичного суспільства, за збереження лемківських звичаїв та традицій нагороджений державною відзнакою України (2004).