Новини фізики

  • 13 червня 2019 року людство перейшло через число 4000 відкритих екзопланет.Учасники 26-ї Генеральної конференції з мір і ваги в Парижі ухвалили історичне рішення про зміну визначень чотирьох з семи основних одиниць Міжнародної системи одиниць (СІ) – кілограма, ампера, кельвіна і моля.

Цим рішенням кілограм було “відв’язано” від матеріального носія-еталона і тепер визначається через постійну Планка. Раніше одиниця маси (кілограм) була прив’язана до циліндру зі сплаву платини та іридію, який зберігається у французькому місті Севр. Разом з ним було зроблено 40 копій з того ж матеріалу, які розіслали в національні бюро мір і ваги різних країн. Періодично їх звіряли з оригіналом. Вчені прийшли до висновку, що маси копій змінюються щодо головного еталона в діапазоні ± 50 мікрограмів за 100 років. Установка, за допомогою якої можна реалізувати новий еталон маси, називається ваги КибблаЗавдяки новому визначенню кілограма, кожна країна зможе відтворювати еталонну установку самостійно в будь-який час, не звіряючи з головним еталоном.

Колишнє визначення сили струму (ампер), затверджене в 1948 році, базувалося на вимірюванні сили, яка діє на паралельні провідники зі струмом. Нове визначення ампера прив’язане до  значення електричного заряду.

Одиниця температури (кельвін) раніше була рівна 1/273,16 часткам температури потрійної точки води. Нове визначення Кельвіна прив’язане до постійної Больцмана.

Одиниця кількості речовини (моль) до цього часу була прив’язана до кількості атомів в 0,012 кілограма стабільного вуглецю-12. У новій версії системи СІ моль буде визначатися через постійну Авогадро.

Проект реформи був схвалений 16.11.2018, а вступить в силу він у Всесвітній день метрології, 20 травня 2019 року.


  • Нобелівськими лауреатами з фізики у 2018 році стали: Жерар Муру (Франція) і Донна Стрікленд (Канада) за розробку методів генерації високоефективних, ультра коротких оптичних імпульсів і Артур Ешкін (США) за розробку лазерних щипців та їхнє використання у біологічних системах.


  • Надзвичайно рідкісне явище – зустріч двох фотонів, яка закінчується зміною їхнього напрямку руху, – зафіксували на детекторі ATLAS, у Європейській організації ядерних досліджень (CERN).