Мікроскопічні методи в сучасному матеріалознавстві (104 – Фізика та астрономія. ОНП Експериментальна фізика)

Тип: Нормативний

Кафедра: фізики металів

Навчальний план

СеместрКредитиЗвітність
104.5Іспит

Лекції

СеместрК-сть годинЛекторГрупа(и)
1016Никируй Ю. С.ФзФм-12

Лабораторні

СеместрК-сть годинГрупаВикладач(і)
1032ФзФм-12Никируй Ю. С.

Опис навчальної дисципліни

У програмі дисципліни «Мікроскопічні методи в сучасному матеріалознавстві» викладено сучасні досягнення науки і техніки в галузі мікроскопії та передові результати досліджень будови речовини, що базуються на найновіших теоретичних та експериментальних даних, опублікованих у періодичних наукових виданнях. Дисципліна  охоплює методи дослідження будови матеріалів на мікро- та наноструктурному рівні, основані на використанні різних видів мікроскопів, зокрема електронних та зондових, і методики підготовки зразків для таких досліджень.

Метою дисципліни є одержання студентами знань про будову і фізичні принципи роботи електронних мікроскопів, рентгенівських мікроаналізаторів, Оже-мікроскопів, зондовох та інших, підготовку зразків для досліджень та ознайомлення з особливостями проведення різних видів мікроскопічних досліджень.

В результаті вивчення цього курсу студенти повинні

знати: будову і фізичні принципи роботи мікроскопів, зокрема електронних, зондових, термоемісійних і ін., методи виготовлення зразків та реплік, методику розшифровки електронограм, електронно- мікроскопічних зображень; фізичні принципи взаємодії електронів з речовиною;  межі застосування зазначених методів досліджень,

вміти: проводити експериментальні дослідження матеріалів різного типу зазначеними методами і аналізувати отримані результати. виготовляти зразки для електронно-мікроскопічних і електронно-графічних досліджень методами вакуумного напилення, виготовлення одноступеневих і багатоступеневих реплік; проводити розшифровку електронограм і електронноскопічних знімків на основі кінетичної  і динамічної теорії розсіяння електронів.

Рекомендована література

Базова:

  1. О.Я. Тузяк, В.Ю. Курляк. Основи електронної та зондової мікроскопії: навч. посібник/ Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2012.-296 с.
  2. Локальні методи досліджень [Електронний ресурс]: підручник для студентів спеціальності 105 «Прикладна фізика та наноматеріали» / Загородній В.В.; КПІ ім. Ігоря Сікорського. – Електронні текстові дані (1 файл: 6.40 Мбайт) – Київ: КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2019, 323 с.
  3. Горячко А. М., Кулик С. П., Прокопенко О. В. Основи скануючої зондової мікроскопії та спектроскопії (Частина 2): Навчальний посібник / за ред. С.П. Кулика та О.В. Прокопенка. – К.: Радіофізичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка, 2012. – 170 с
  4. Прикладне матеріалознавство : навчальний посібник. / Т. Ф. Архіпова, А. Ю. Осадчук. – Вінниця : ВНТУ, 2013. – 60 с.
  5. Хрипунов С.Г., Зайцев С.Г., Хрипунова А.Л., Кіріченко М.В., Момотенко О.В. Фізичне матеріалознавство для мікро та наноелектроніки: дослідження структури тонких плівок методами скануючої зондової мікроскопії та спектроскопії. Навчальний посібник. Том 2. – Харків: НТУ”ХПІ”, 2014. – 198 с.

Допоміжна:

  1. Мікроскопія в нанотехнологіях [Текст]: / В.С. Антонюк, Г.С. Тимчик, О.В. Верцанова [та ін.] //– К. : НТТУ «КПІ», 2014. – 258 с. : іл.– 157. Бібліогр. : С.245-258.
  2. Практичні методи електронної мікроскопії : навч. посібник / В. І. Перекрестов. – Суми : Сумський державний університет, 2014. – 241 с.

Інформаційні ресурси

Матеріали

  1. Інструкції до виконання лабораторних робіт з курсу.
  2. О.О.Балицький, О.Г. Миколайчук. Дифракція електронів для дослідження структури матеріалів. Львів, Вид. центр ЛНУ.-2006.-62с.

Силабус:

Завантажити силабус