Новини фізики

• 26 вересня 2022 року космічний зонд НАСА DART у ході експериментальної місії вперше в історії контрольовано врізався в астероїд 65803 Дідим. Мета місії — розробка стратегії захисту Землі від астероїдів.

• 11 лютого 2022 року астрономи повідомили про відкриття найбільшої відомої галактики — Alcyoneus. Вона має діаметр 5 мільйонів парсек (16,3 млн світлових років).

• Нобелівськими лауреатами з фізики у 2021 році стали: Клаус Гассельманн (Німеччина) і Сюкуро Манабе (Японія) за фізичне моделювання клімату Землі, кількісну оцінку мінливості та надійне прогнозування глобального потепління та Джорджо Паризі (Італія) за відкриття взаємодії безладу і коливань у фізичних системах від атомного до планетарного масштабу.

• У 2020 році фізики з Південної Кореї встановили новий світовий рекорд на установці для магнітного утримання плазми типу токамак KSTAR. Ученим вдалося утримувати високотемпературну плазму протягом рекордних 20 секунд при температурі іонів понад 100 млн градусів.

• 14 вересня 2020 року в атмосфері Венери знайшли «маркер життя» (газ фосфін) у кількості, котру не вдається пояснити відомими абіогенними процесами, тому це розглядається як можливість існування на цій планеті мікробів.

• У жовтні 2019 року компанія Google оголосила про досягнення квантової переваги – здатності квантових комп’ютерів здійснювати обчислення, які неможливо виконати на звичайних комп’ютерах. Час виконання обчислень може бути скорочено у кілька тисяч разів.

• 10 квітня 2019 року вперше опубліковано зображення чорної дірки отримане за допомогою Event Horizon Telescope. Першою чорною дірою, яку побачило людство, став надмасивний коллапсар у далекій галактиці Messier 87, що знаходиться в скупченні Діви. Розміри об’єкта на фотографії перевищують всю Сонячну систему.

Учасники 26-ї Генеральної конференції з мір і ваги в Парижі ухвалили історичне рішення про зміну визначень чотирьох з семи основних одиниць Міжнародної системи одиниць (СІ) – кілограма, ампера, кельвіна і моля.

Цим рішенням кілограм було “відв’язано” від матеріального носія-еталона і тепер визначається через постійну Планка. Раніше одиниця маси (кілограм) була прив’язана до циліндру зі сплаву платини та іридію, який зберігається у французькому місті Севр. Разом з ним було зроблено 40 копій з того ж матеріалу, які розіслали в національні бюро мір і ваги різних країн. Періодично їх звіряли з оригіналом. Вчені прийшли до висновку, що маси копій змінюються щодо головного еталона в діапазоні ± 50 мікрограмів за 100 років. Установка, за допомогою якої можна реалізувати новий еталон маси, називається ваги КибблаЗавдяки новому визначенню кілограма, кожна країна зможе відтворювати еталонну установку самостійно в будь-який час, не звіряючи з головним еталоном.

Колишнє визначення сили струму (ампер), затверджене в 1948 році, базувалося на вимірюванні сили, яка діє на паралельні провідники зі струмом. Нове визначення ампера прив’язане до  значення електричного заряду.

Одиниця температури (кельвін) раніше була рівна 1/273,16 часткам температури потрійної точки води. Нове визначення Кельвіна прив’язане до постійної Больцмана.

Одиниця кількості речовини (моль) до цього часу була прив’язана до кількості атомів в 0,012 кілограма стабільного вуглецю-12. У новій версії системи СІ моль буде визначатися через постійну Авогадро.

Проект реформи був схвалений 16.11.2018, а вступить в силу він у Всесвітній день метрології, 20 травня 2019 року.

• Нобелівськими лауреатами з фізики у 2018 році стали: Жерар Муру (Франція) і Донна Стрікленд (Канада) за розробку методів генерації високоефективних, ультра коротких оптичних імпульсів і Артур Ешкін (США) за розробку лазерних щипців та їхнє використання у біологічних системах.

• Надзвичайно рідкісне явище – зустріч двох фотонів, яка закінчується зміною їхнього напрямку руху, – зафіксували на детекторі ATLAS, у Європейській організації ядерних досліджень (CERN).

• В 2016 році учасники проєкту LIGO оголосили про те, що їм вдалося вперше зафіксувати гравітаційні хвилі, породжені колапсом двох чорних дір, який стався 1,3 мільярдів років тому.