Фізика (хімічний факультет)

Тип: Нормативний

Кафедра: фізики металів

Лекції

СеместрК-сть годинЛекторГрупа(и)
248доцент Штаблавий І. І.
348доцент Штаблавий І. І.

Лабораторні

СеместрК-сть годинГрупаВикладач(і)
248
348

Практичні

СеместрК-сть годинГрупаВикладач(і)
216
316

Опис навчальної дисципліни

Сучасна хімія. як одна з природничих наук, у своєму розвитку широко використовує досягнення інших наук як фізика, математика, інформатика та ін. Різноманітні хімічні реакції та процеси нерозривно пов’язані з фізичними явищами та закономірностями: теплопередачею, поглинанням або виділенням теплоти чи світла, електричними, магнітними та квантово-механічними явищами.

Лабораторний практикум з дисципліни „Фізика” для студентів хімічного факультету є важливим фундаментом для набуття навиків роботи з апаратурою, дає відомості про методи дослідження оптичних явищ, закладає передумови для самостійної наукової роботи в лабораторії.

Підготовка висококваліфікованого спеціаліста-хіміка повинна опиратись на фундаментальні знання з фізики. Без фізичних знань неможливе глибоке розуміння атомно-молекулярної будови речовини, природи хімічного зв’язку, термодинаміки і кінетики хімічних реакцій, фазової рівноваги гетерогенних систем, процесів каталізу та синтезу.

 

Мета: формування в майбутнього хіміка цілісної картини фізичних явищ. Програма курсу фізики для студентів хімічного факультету передбачає поряд з викладанням традиційних класичних розділів, вивчення матеріалу який стосується фізико-хімічних явищ та процесів а також елементів квантової хімії і будови речовини. У програмі використовуються приклади з хімії, які дають змогу студентам глибше зрозуміти суть явища, показати роль фізики у поясненні хімічних процесів. Приклади, як правило, подаються в контексті матеріалу відповідного розподілу з огляду на базову підготовку слухачів.

Завдання:

  1. Засвоєння студентами фундаментальних фізичних понять, законів, теорій; забезпечення основ теоретичної підготовки для розуміння спеціальних курсів.
  2. Формування цілісних уявлень про природу, що відповідають сучасній природничонауковій картині світу, розвиток наукового стилю мислення.
  3. Ознайомлення студентів з методами фізичних досліджень та сучасною науковою апаратурою, вироблення вмінь і навичок практичного застосування і фізичних знань.

В результаті вивчення даного курсу студент повинен

знати:

  1. Знати і розуміти основні фізичні поняття, закони, теорії та межі їхнього застосування; давати фізичне пояснення процесів, що відбуваються в природі.
  2. Знати і розуміти основні риси наукової картини світу; значення фізики і фізичних технологій при розв’язуванні проблем інших наук, розуміти головні екологічні проблеми, пов’язані з використанням технологій, в основі яких лежать фізичні та хімічні явища і процеси.

 

вміти:

Вміти користуватися фізичною апаратурою та свідомо проводити експериментальні дослідження; обробляти результати вимірювань згідно з вимогами математичної статистики, застосовувати здобуті знання на практиці, зокрема при розв’язуванні проблемних задач фізики та хімії.

Викладання основних фізичних законів опирається на узагальнення експериментальних результатів з відповідним використанням математичного апарату. Підкреслюється роль експерименту у наукових дослідженнях. Лекційний курс передбачає використання демонстраційного експерименту та технічних засобів навчання.

Для вивчення дисципліни необхідні знання з таких розділів математики і фізики: математичний аналіз, основи векторного аналізу та теорії диференціальних рівнянь, механіка.

Рекомендована література

Базова

  1. Р.М.Кушнір. Загальна фізика. Механіка. Молекулярна фізика. Навч. посібн. (для студентів нефізичних спеціальностей ВНЗ). – Львів: ЛНУ, 2003. – 404 с.
  2. С.О.Вакарчук, Т.М.Демків, С.В.Мягкота. Фізика. Підручник (для вищ. навч. закл.). – Львів: ЛНУ, 2010. – 458 с.
  3. Дущенко В. П., Кучерук І. М. Загальна фізика. Фізичні основи механіки. Молекулярна фізика і термодинаміка. К., Вища школа, 1987.
  4. Кучерук І. М. Горбачук І. Т. Луцик П. П. Загальний курс фізики. Механіка. Молекулярна фізика і термодинаміка. К., Техніка, 2000.
  5. Грабовський Р. І. Курс фізики. К., Вища школа, 1980.

 

Додаткова

  1. Савельев И. В.  Курс общей физики. Механика. Молекулярная физика. М. Наука, 1977.
  2. Детлаф А. А., Яворский Б. М., Милковская Л. Б. Курс физики. Механика. Основы молекулярной физики и термодинаміки. М. Высшая школа, 1973.
  3. Бушок Г. Ф. Венгер Є. Ф. Курс фізики, книга 2. К., Либідь, 2001.
  4. Клим. М. М., Якібчук П. М. Молекулярна фізика Львів, ЛНУ ім. І. Франка, 2003.