Детальніше про кафедру загальної фізики
Програма розвитку кафедри на 2021-2026 роки
Звіт завідувача кафедри за 2016-2021 роки
В 1945 році кафедра загальної фізики створена на базі кафедри експериментальної фізики. У різні роки кафедру очолювали: доценти С. П. Литвиненко (1945–1959), В. Н. Вишневський (1959–1962) та Б. М. Палюх (1962–1974), професори О. Б. Лискович (1974–1996) і З. В. Стасюк (1996–2003). Після поділу фізичного факультету в 2003 році на факультети електроніки та фізичний, завідувачами кафедри були: доцент Ю. В. Караван (2003), професор В. Д. Бондар (2003–2004), доцент Н. В. Пастернак (2004–2005), професор Я. І. Шопа (2005–2015), доцент Т. М. Демків (жовтень 2015 – квітень 2016). З травня 2016 року кафедру загальної фізики очолює професор В. Й. Стадник, якому 29 вересня 2021 року присвоєно Почесне звання “Заслужений професор Львівського національного університету імені Івана Франка”.
З моменту її заснування основним завданням було викладання фізики студентам природничих спеціальностей університету та забезпечення підготовки студентів-фізиків для викладацької роботи. В 1970–80-х роках кафедра загальної фізики була опорною кафедрою фізики для вищих навчальних закладів західного регіону України. В різні роки на кафедрі готували фахівців за спеціальністю “Фізика” (спеціалізації: “Фізична електроніка” (1963–2003), “Фізика медико-біологічних систем” та “Фізична і біомедична електроніка” (1992–2003), “Науково-технічна експертиза” (2005–2010)) та з 2010 року за спеціальністю “Прикладна фізика”.
На кафедрі навчаються бакалаври та магістри (1 р. 4 м.) за спеціальністю 105 “Прикладна фізика та наноматеріали”. З 2018 року кафедра готує бакалаврів за спеціальностями 105 “Прикладна фізика та наноматеріали” спеціалізація “Комп’ютерні технології в прикладній фізиці” та 014 “Середня освіта (Фізика)” спеціалізація “Фізика та астрономія” (гарант освітньої програми проф. В. Й. Стадник).
Підготовку бакалаврів та магістрів на кафедрі забезпечують 7 викладачів: професори, доктори фіз.-мат наук В. Й. Стадник (завідувач кафедри) та Т. М. Демків, доценти, кандидати фіз.-мат. наук О. І. Конопельник, Н. Є. Фтомин і Я. М. Чорнодольський, П. А. Щепанський та асистент І. А. Пришко. При кафедрі діють міжкафедральна лабораторія загального фізичного практикуму (механіки, молекулярної фізики, електрики, оптики) та лабораторія комп’ютерної техніки.
Професори кафедри читають навчальні дисципліни для аспірантів (другого року навчання) фізичного факультету Львівського національного університету за спеціальністю 105Д “Прикладна фізика та наноматеріали” спеціалізація “Прикладна фізика”:
На кафедрі від моменту заснування активно ведуться наукові дослідження, які у свій час були широко відомі по Україні, а в наш час і в Євросоюзі. Персонал кафедри щорічно приймає активну участь у міжнародних наукових конференціях, публікує статті в провідних закордонних та фахових українських виданнях. Працівники кафедри є авторами 29 патентів України на винаходи та корисні моделі. Доцент О. І. Конопельник отримала Грант Президента України для підтримки наукових досліджень молодих науковців (2010). Завідувач лабораторії, кандидат фіз.-мат. наук І. С. Новосад була стипендіатом Кабінету Міністрів України для молодих вчених (2011–2013). Доцент Н. Є. Фтомин керував темою, яка виконувалась в межах робочого часу викладача: “Параметрична кристалооптика, оптичні властивості та структура складних оксидів родини лангаситу”. Працівники кафедри продовжують науково працювати на різних держбюджетних темах. Науковий співробітник, кандидат фіз.-мат. наук М. Я. Рудиш отримав академічну стипендію Президента України студентам вищих навчальних закладів та аспірантам (2017–2018), а в листопаді 2019 року – премію обласної державної адміністрації та обласної ради для працівників наукових установ та вищих навчальних закладів (університетів, академій, інститутів) Львівської області. Він є стипендіатом Кабінету Міністрів України для молодих вчених (2020–2022). Науковий співробітник, кандидат фіз.-мат. наук П. А. Щепанський, стипендіат Кабінету Міністрів України для молодих вчених (2020–2022), 16 листопада 2020 року отримав премію для працівників наукових установ та закладів вищої освіти від Львівської обласної державної адміністрації та Львівської обласної ради.
Професор В. Й. Стадник керував науковою роботою по держбюджетній темі Фз-53Ф “Нові матеріали функціональної електроніки на основі напівпровідникових та діелектричних кристалів груп А4ВХ6 та А2ВХ4” та госпдоговірній темі Ф76/77-2018 “Синтез нового класу кристалічних матеріалів групи А2ВХ4 та дослідження перспектив їх ефективного застосування у приладах управління електромагнітним випромінюванням”. З травня 2020 року він керує науковою роботою по держбюджетній темі Фз-08Ф “Трансформація оптико-електронних параметрів і структура нових кристалічних матеріалів для сенсорної техніки та оптоелектроніки” (2020–2022 роки).
В доробку молодих вчених кафедри понад 200 наукових праць та 3 патенти України на корисну модель. Аспіранти кафедри під керівництвом професора В. Й. Стадника та доцента Я. М. Чорнодольського активно займаються науковою роботою, приймають участь в міжнародних конференціях і публікують наукові результати в провідних закордонних та українських виданнях.
Працівники кафедри підтримують тісні наукові контакти з Інститутом сцинтиляційних матеріалів НАН України (м. Харків), НВП “Карат” (м. Львів) та з низкою закордонних інституцій: Інститут фізики академії ім. Яна Длугоша в Ченстохові (м. Ченстохова, Польща), Факультет електроніки та комп’ютерної науки Кошалінського політехнічного університету (м. Кошалін, Польща), Університет кардинала Стефана Вишинського (м. Варшава, Польща) та ін.
Основні напрями наукової діяльності:
- методика викладання фізики в середніх та вищих навчальних закладах;
- спектрально-люмінесцентні дослідження сцинтиляційних матеріалів, люмінофорів і кристалів;
- моделювання кінетичних ефектів у напівпровідниках з непараболічним законом дисперсії та розрахунок електронної енергетичної структури кристалів;
- оптичні та електрофізичні властивості провідних полімерів, спряжених поліаренів, композитних полімерних матеріалів з диспергованими неорганічними наночастинками;
- високоточна поляриметрія істотно анізотропних кристалів;
- рефрактивні параметри механічно вільних й затиснутих одновісними тисками кристалічних фероїків;
- фазові перетворення у кристалічних діелектриках та фізика несумірних фаз.
Співробітники кафедри загальної фізики також тісно співпрацюють з Львівською обласною Малою академією наук та сприяють вихованню майбутнього покоління кваліфікованих фізиків. Учні активно приймають участь в літніх школах, зокрема “Поринь у світ науки: фізика та хімія” (яка відбулась 6-10 червня 2022 року), та з вересня 2022 року дотепер з великим інтересом поглиблено вивчають курс “Електрики і магнетизму”, проходячи лабораторні роботи на кафедрі загальної фізики, де їм доступно висвітлюють теоретичний матеріал, допомагають провести експеримент та обрахувати відповідні величини на основі отриманих результатів. В процесі навчання учні виконали 8 лабораторних робіт під керівництвом асистента І. А. Пришка. Крім того, вони мали змогу прослухати лекції на тему “Електричний струм в різних середовищах” (читав асистент І. А. Пришко) та про дослідження, які проводяться науковцями на різних кафедрах, ознайомитись з деякими іншими навчальними лабораторіями та факультетом загалом.